Co to znaczy, że osiąga się dobre wyniki?

Takie stwierdzenie słychy się od swoich czasów szkolnych. Dzieci mogą osiągnąć dobre albo złe wyniki w nauce, ale w dorosłym życiu sprawa jest bardziej skomplikowana, niż ocena nauczycielki albo wymagania rodziców. Kiedy samodzielnie odpowiada się w całości za swoje osiągnięcia i ich ocenę, trzeba wiedzieć, w jaki sposób się mierzyć. Od tego, czy robi się to dobrze, zależy samoocena danej osoby i jej chęci do pracy.

Miara mierzona obiektywną skalą


Jest bardzo dużo zadań, których wyniki można zmierzyć za pomocą osobnej, dołączonej do niej wcześniej skali. Są to na przykład testy IQ albo norma określona przez politykę zakładu pracy. W takim wypadku nie można dyskutować. Albo osiąga się dobre wyniki, albo złe. Im bardziej skomplikowana jest skala, tym ciężej spierać się z wychodzącymi w niej wynikami. Aby je polepszyć, nie pozostaje nic innego, niż zmuszanie się do cięższej pracy i dawanie z siebie więcej. Można też znaleźć miejsce, gdzie skale są zaniżone, ale nie przełoży się to w żaden sposób na rozwój osoby, która się na to zdecyduje.

Poprawianie swoich wyników z przeszłości


Jeśli nie ma się pod ręką obiektywnej skali, trzeba zacząć mierzyć się samodzielnie. Dobrym sposobem jest porównywanie swoich obecnych wyników do tych, które uzyskiwało się w przeszłości. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż porównywanie się z innymi osobami, które mogą mieć większe doświadczenie albo inne predyspozycje osobiste. Zasada jest w tym wypadku prosta: jeśli obecny wynik jest lepszy od tego, który otrzymało się poprzednio, to jest on dobry i świadczy jednoznacznie o rozwoju danej osoby, jednak jeśli wynik się pogorszył, trzeba przyłożyć się do pracy i spróbować nadgonić swoje braki.

Osiąganie ustalonych wcześniej celów


Może się też zdarzyć, że nie ma sposobu na odliczenie wyniku, na przykład nie wykonuje się takich samych czynności po określonym czasie. Wtedy dobrym wskaźnikiem jest to, czy osiągnęło się zamierzony sobie cel. Kiedy po roku nie udaje się komuś osiągnąć takiej pensji, do jakiej zobowiązał się przez ten czas, to oznacza, że jego wyniki były poniżej jego możliwości, czyli złe. Sprawa nie jest tu jednak oczywista, ponieważ nie każda osoba jest w stanie samodzielnie oszacować swoje możliwości. Jeśli nie jest to zrobione poprawnie, to ciężko jest stwierdzić, czy zadanie przerosło daną osobę, czy po prostu nie dała z siebie wszystkiego.