Jak zamykać ważne sprawy szybciej?

Każda osoba co jakiś czas ma do załatwienia ważną, często niecierpiącą zwłoki sprawę, która z jakiegoś powodu ciągnie się niemiłosiernie i nie daje doprowadzić się do końca. Jak nietrudno się domyślić, przyczyną takiego stanu rzeczy nie zawsze jest poziom zawiłości powierzonego zadania, a bardzo często sposób wywiązywanie się z niego. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci załatwiać sprawy szybciej i efektywniej.

Wartościuj działania, które planujesz podjąć


Czasami może Ci się wydawać, że to, co zamierzasz zrobić, jest naprawdę ważne, ale wcale nie musi tak być. W rozeznaniu, co naprawdę warto zrobić, a co jest tylko zapychaczem, pomaga taktyka rozpisania wszystkich rzeczy do zrobienia na pilne i ważne. Postaraj się, żeby do rzeczy pilnych i ważnych jednocześnie zaliczać do trzech rzeczy na raz. Na początku może to być trudne, ale po kilku razach zauważysz, że większość rzeczy, które uważasz za pilne, niekoniecznie są warte poświęcania na nie czasu. Nie wszystko, co musi być wykonana na już, musi być zrobione, czasami nic się nie stanie, jeśli pominiesz te rzeczy.

Deleguj zadania, kiedy jest to możliwe


Co jakiś czas napotkasz an trudność, którą ciężko będzie Ci samodzielnie pokonać. Jeśli w twoim otoczeniu jest ktoś, kto może Ci pomóc albo nawet wykonać tę część zadania za Ciebie, poproś go o to. Wiele osób zapomina o takiej możliwości, bo boi się poprosić o przysługę albo uważa, że ważne zadania należy zrobić samodzielnie. Jednak po to otaczasz się wieloma zdolnymi osobami, żeby od czasu do czasu zasięgnąć ich wsparcia. Jeśli zaczniesz stosować tę technikę, bardzo szybko zauważysz, że rozwiązywanie trudnych zadań przychodzi Ci łatwiej, a zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na pomoc komuś innemu.

Zaczęte sprawy od razu doprowadzaj do końca


Staraj się nie zajmować kilkoma rzeczami naraz. Możesz to robić, kiedy masz za zadanie zrobienie czegoś łatwego i nieznaczącego, ale zdecydowanie nie pozwalaj sobie na to, kiedy zajmujesz się naprawdę istotą sprawą. Im częściej się rozpraszasz, tym więcej energii niepotrzebnie marnujesz, nie tylko na tę rzecz, którą robisz w międzyczasie, ale także na ponowne wdrożenie się do zajmowania się ważnymi sprawami. Postaraj się od razu doprowadzać sprawy do końca, nawet jeśli przez to będziesz musiał przełożyć załatwianie innych na późniejszy termin albo zupełnie z nich zrezygnujesz. Nie ma niczego gorszego, niż masa niezałatwionych spraw.

1 thought on “Jak zamykać ważne sprawy szybciej?

  1. Tego właśnie szukałem. Nauczyłem się już jak grupować sprawy na ważnie i mniej ważne. Teraz uczę się wykonywania ich szybciej.

Comments are closed.