Dlaczego zaczęcie młodo się opłaca?

Dziś każda doświadczona osoba powie początkującym pracownikom i przedsiębiorcom, że rozpoczęcie budowania kariery jak najwcześniej to najlepszy prezent, jaki można sobie podatować. Chodzenie do pracy jeszcze w czasie szkoły średniej uczy pokory, pozwala nabyć doświadczenie i zaistnieć w szerszej świadomości. Dzięki temu można zbudować dla siebie znacznie lepszy start po zakończeniu swojej edukacji.

Im wcześniej zaczniesz, tym więcej osób będzie Cię kojarzyło


Znajomości to potęga i nie należy podchodzić do nich jak do jeża. Im wcześniej ktoś zabierze się za pokazywanie się na rynku pracy, tym więcej osób go zauważy. Oznacza to, że zaczęcie jak najwcześniej pomaga zbudować wiele ciekawych kontaktów wśród pracowników z branży, osób prowadzących szkolenia czy samych pracodawców. Im więcej osób Cię zna, tym większe są twoje możliwości i szanse na dostanie ciekawej pozycji po wejściu na rynek pracy po szkole. Profesjonalnych kontaktów nie załapiesz w czasie szkolnych praktyk czy prowadzenia profilu w social mediach związanych z twoim wymarzonym zawodem.

Doświadczenie jest dziś cenniejsze, niż wykształcenie


Chociaż na rynku wciąż łatwo znaleźć pracodawców, którzy oczekują wykształcenia wyższego, to w wielu zakładach pracy ceni się bardziej doświadczenie, szczególnie u osób zupełnie nowych na rynku pracy. Jeśli możesz pochwalić się znajomością wykorzystywanego w firmie oprogramowania albo innych narzędzi, to będziesz na początku cenniejszy, niż osoba wykształcona bez tych umiejętności. Nie oznacza to, że powinieneś porzucić edukację, ale musisz zastanowić się, czego bardziej oczekuje od Ciebie rynek. Skup się na zdobywaniu tego, a jeśli dobrze trafisz, to twój pracodawca dołoży wszelkich starań, żebyś zdobył wykształcenie.

Za młodu łatwiej jest się zmienić


Im młodszy jest pracownik, tym bardziej otwarty na zmiany jest. W młodym wieku możesz poznać wiele różnych miejsc i sposób na wykonywanie pracy. Do tego w razie potrzeby łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie w innej firmie. Po czasie ciężej jest nad sobą pracować i dostosować się do rynku pracy, a jeśli nie wiesz jeszcze, co chcesz robić w celach zarobkowych, to wczesne rozpoczęcie kariery umożliwia Ci poznanie wielu rozwiązań. Im później zaczniesz, tym mocniejsze będziesz miał poglądy, zachowanie i oczekiwania, co może zniechęcić do Ciebie bardziej otwarte środowiska i ograniczyć twój wybór stanowisk.